çocukistanbulSERGİ

Günümüzde müzeler, geleneksel müzecilik anlayışından giderek sıyrılmış, ziyaretçileriyle çok yönlü ve çok yöntemli bir etkileşim içine giren “yaşam boyu eğitim” ortamlarına dönüşmüşlerdir. Eğlence ve eğitim kavramlarının bileşimi olarak öne çıkan “edutainment” anlayışının en başarılı örneklerini vermektedirler.

Ülkemizde henüz örneği bulunmayan ve hedef kitlesini çocukların ve ailelerin oluşturduğu Çocuk Müzeleri ise tümüyle bu anlayış temelinde kurulmakta ve çalışmaktadır. Tematik ve interaktif  kalıcı ve geçici sergiler Çocuk Müzelerinin faaliyetlerinin temelini teşkil etmektedir.  Bu temalar, bilim, iletişim, inşaat, sağlık, çevre, ekoloji, kent, doğa, sanat gibi geniş bir yelpazeye yayılmaktadır.

İnformel Eğitim – çocukistanbul,  Avrupa ve Amerika’da faal Çocuk Müzeleri ile yakın ilişkileri çerçevesinde, ülkemizde henüz tanınmayan bu tür etkinlik ve çalışmaların nitelikli örneklerini, mümkün veya gerekli içerik katkısı da yaparak ülkemize getirmeyi önemli bir çalışma alanı olarak görmektedir.

Bu çabanın ilk örneği, ZOOM Kindermuseum işbirliği ile 2012 yılında gerçekleştirdiğimiz “uçma” temalı “Yükseklere Uçuş” (Flying High) sergisi oldu. Önümüzdeki dönemlerde, farklı temalarda gezici sergileri ülkemize getirmek ve uluslararası partnerlerle ortak sergiler geliştirmek üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.