çocukistanbulATÖLYE

çocukistanbulAtölye kapsamında sürdürdüğümüz programlar, santralistanbul Enerji Müzesi ve/veya geliştirdiğimiz işbirlikleri çerçevesinde farklı mekanlarda tematik programlar olarak gerçekleşmektedir. Temel ilkelerimiz çerçevesinde, programlarda her sosyo-ekonomik kesimden çocukların, gençlerin ve ailelerin bir araya gelmesine özel bir çaba ve özen gösteriyoruz. Bu konuda işbirliği yaptığımız partnerlerimize ve destekçilerimize teşekkür ederiz.

Güncel ve gerçekleşen atölye etkinlik programlarına ilişkin bilgi ve görsellere web sitemizden olduğu gibi facebook sayfamızdan da ulaşabilirsiniz.


 

Dikkat! Sandıkta Çocukların Oyu Var…

Kısa bir süre sonra İstanbul’u 2024 yılına kadar yönetecek belediye başkanımızı seçeceğiz.  Peki ya çocuklarımıza oy hakkı versek onların seçecekleri belediye başkanı, belediye yönetimi nasıl bir şehir, nasıl bir İstanbul yaratmayı hedeflerdi? Katılımcı demokrasi kültürünü çocuklarımıza yaşatmak ve seslerini duyurmalarına bir alan açmak için,

çocukKentçocuk başlığı altında “Büyüyen Metropolde Büyümek” olgusunu çocuklarla birlikte irdelediğimiz ve Studio X Istanbul’un stratejik partner olduğu,  çocukların yaşadıkları kent ile ilgili algılarını, neyi sevip neyi sevmediklerini ve ne istediklerini açığa çıkartıp yansıtmayı amaçladığımız, çocukların yaşadıkları kenti kendi pencerelerinden dönüştürmelerine fırsat verdiğimiz  program 6. yılına girdi.

Atölyeler serimizde bu ilkbahar döneminde yerel seçimler öncesinde olduğumuzu dikkate alarak “Dikkat! Sandıkta Çocukların Oyları Var” dedik.  

9-14 yaş çocuklar ile gerçekleştirilecek atölyelerde, gençler ve çocuklar  hem kendi belediye başkanlarının kampanyalarını geliştirecek, aktaracak hem de soru ve yorumları ile birbirlerini sıkıştıracak ve en sonunda hep beraber sandığa gidecekler… Her atölyenin sonunda bir oylama olacak ve dileyen tüm kent sakinlerinin katılımıyla sandıklar açılacak, oylar sayılacak…

Atölye Programlarına katılım ücretsizdir.

Sınıf Seviyesi: 3-8. sınıflar

Atölye Süresi: 3 saat

Mekan: Studio X İstanbul (Meclis- I Mebusan Cad. No:35/A Fındıklı)

Program Takvimi:

Tarih Saat
23 Şubat Cumartesi 10.00 – 13.00
2 Mart Cumartesi 10.00 – 13.00
10 Mart Pazar 10.00 – 13.00
10 Mart Pazar 14.00 – 17.00
16 Mart Cumartesi 10.00 – 13.00

 

Not:  Ebeveyn ve dileyen İstanbullular her atölyenin “kampanya” bölümlerini izleyebilir, aktif olarak katılabilir ve birer “seçmen” olarak sandıkta oy kullanabilirler.

Kayıt ve ayrıntı için bilgi için (0212) 311 7835 – 0212 311 7703 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

 


Önceki Dönemler Atölye Programları


 

 

e-davetiye-300dpi_1024x640Çocuklar Sürdürülebilirlik Konusuna El Atıyor!

“Gezegenimizin Bir Mesajı Var!” – Hayal Et / Düşün / Tasarla!” 

İnformel Eğitim-çocukistanbul tarafından geliştirilip uygulanan “Gezegenimizin Bir Mesajı Var!” programına, BASF ve Alligator Boya’nın eş sponsorluğunda devlet okullarında öğrenim gören ilk ve ortaokul öğrencileri ücretsiz olarak katılıyorlar. Program, gezegenimizin sorunları, bu sorunların kaynakları ve sürdürülebilirlik konularında farkındalık kazandırmayı amaçlıyor.

santralistanbul Enerji Müzesi’nde gerçekleştirilen 2’şer saat süreli interakfif atölye programı süresince öğrenciler, gezegenimizin bugün karşı karşıya olduğu sorunları grup çalışmaları ve oyunlarla tartışıyor “Bilim” ve “Sanatı” birleştirerek, grafik tasarım aracılığı ile kendi tasarlayıp boyadıkları bir dünya küresi üzerinden sürdürülebilirlik mesajlarını verme fırsatı yakalıyor. Hafta içi okul gruplarıyla gerçekleştirilen program, hafta sonlarında da bireysel katılımlarla gerçekleştiriliyor.

Program Destekçileri

BASFw_wh100dg_4c ALLIGATOR LOGO-Boyada son moda

 

 

 

Program Broşürü:   images[1]

Katılım Bilgisi için:  Atölye Programı


 

DSCF9406Yeniden “çocukKentçocuk”  

Kent Gözünden Çocuklar Çocukların Gözünden Kent

(19 Mart – 10 Haziran 2017)

19 Mart’ta başlayan programda 4-15 yaş grubu çocuklar ve gençler yaşadıkları şehir üzerinde düşünmeye, istek ve ihtiyaçlarını, hayal ettiklerini yansıtmaya, şehir planlamasını, şehir yönetimini keşfetmeye devam ediyorlar. Birlikte çalışırken, eğleniyor, öğreniyor, birbirlerini dinliyor, birlikte düşünüyor ve görüşlerini sanatla da birleştirerek özgürce ifade ediyorlar. Biz de onlardan duymaya, öğrenmeye, biriktirmeye devam ediyoruz. Her kesimden daha çok çocuğa ulaşmak, program çıktılarını kamuoyu ile paylaşmak, duyması gerekenlerin duymasını sağlamak için çabalarımızı yoğunlaştırıyoruz.    AND Gayrimenkul desteği ile çocuklarla ücretsiz olarak buluşan “Kent Gözünden Çocuklar Çocukların Gözünden Kent” 2017 Programı, atölye çıktı ve yansımalarının paydaşlarımız ve kent üzerine düşünen ve çalışanlar tarafından tartışılacağı, değerlendirileceği  bir etkinlik ile kapanacak.

Stratejik Partner                        Program Destekçisi

stüdyo x                 logo

 

 

Atölye Takvimini indirmek için :   images[1]      Atölye Programını indirmek için :  images[1]

Katılım Bilgisi için:  Atölye Programı


Screen Shot 2016-10-04 at 10.27.513. İstanbul Tasarım Bienali

Çocuk ve Genç Atölye ve Etkinlik Programı 

“Gezegenimiz İçin… Hayal Et / Düşün / Tasarla!”

(22 Ekim – 20 Kasım 2016)

 

Bir önceki Tasarım Bienali’nde olduğu gibi, İKSV’nin düzenlediği 3. Istanbul Tasarım Bienali’nde de çocuk ve gençlere dönük atölye ve eğitim programlarını İnformel Eğitim-çocukistanbul gerçekleştiriyor. Tasarım Bienali, “BIZ INSAN MIYIZ? TÜRÜMÜZÜN TASARIMI : 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl” başlığı altında, “insan” ve “tasarım” kavramları arasındaki yakın ilişkiyi inceliyor, tasarımın insanı, yaşamı ve gezegeni dönüştürücü etkisine işaret ediyor ve bu anlamda rolünü yeniden düşünmeye çağırıyor.

Biz de, Bienal için bu çerçeveyi esas aIan bir atölye ve etkinlikler programı hazırladık: “Gezegenimiz için… Hayal Et / Düşün / Tasarla!” Bienal süresi boyunca Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda uygulanacak programda çocuklar ve gençler tasarımın,

  • Yaşamın her alanında olduğunu fark ediyor,
  • İnsanı, yaşamı ve gezegeni dönüştürücü rolünü interaktif ve eğlenceli bir ortamda sorguluyor,
  • Sergilenen projeler arasında bu kapsamda bir tasarım yolculuğuna çıkıyor,
  • Bir tasarımcı kimliği ile gelecekte daha güzel bir dünya için, hayal ediyor, düşünüyor ve

tasarlıyorlar.

Farklı yaş grupları için farklı içeriklerde hazırlanan atölye ve etkinlik programı, hafta içi günlerde okul grupları ile gelen ögrencilerle, hafta sonlarında ise aileleriyle birlikte bienali ziyaret eden çocuklar ve gençlerle buluşuyor.


 

2016 İlkbahar Atölyeleri …

Kent Gözünden Çocuklar – Çocukların Gözünden Kent Atölyeleri 3. yılında

“Kentlerimize baktığımız zaman kendimizi görüyoruz. Dileriz çocuklarımız gördükleri şeyi severler.”

(CUBE 1993)


cocukistanbul (75 of 90)İnformel Eğitim-çocukistanbul‘un, Studio X İstanbul işbirliğiyle gerçekleştirdiği 19 Mart Cumartesi günü başlayan programda, 4-15 yaş grubu çocuklar ve gençler  yaşadıkları şehir üzerinde düşünmeye, istek ve ihtiyaçlarını, hayal ettiklerini yansıtmaya,  şehir planlamasını ve yönetimini keşfetmeye devam ettiler.  Aileler de bazı atölyelerde bu keyifli deneyimi çocuklarıyla birlikte paylaştılar. Program 4 Haziran Cumartesi günü, her yaş grubundan çocukların anne-babalarıyla birlikte katıldığı ve açık havada gerçekleşen “Çocukların Eli İstanbul’a Değiyor” etkinliği ile sona erdi.

Kent Gözünden Çocuklar, Çocukların Gözünden Kent programı, 2014 yılı ilkbaharında başladı ve bu dönemle birlikte  3. yılını tamamladı. 2016 programı, çocukların ve gençlerin katıldığı atölyelerin yanısıra, daha önce gerçekleştirilmiş atölyelerin de bulgularından hareketle yetişkinlerin, uzmanların üzerinde konuşup tartıştığı, değerlendirdiği bir akademik ayağı da içerdi. Programın 2017 yılı içinde zenginleştirilerek devam etmesi öngörülmektedir.

 


 iksv tasarım logo   2. İstanbul Tasarım Bienali

Çocuk ve Genç Atölye ve Etkinlik Programı  –  Tasarımla Büyümek !

  İnformel Eğitim-çocukistanbul, İKSV işbirliği ile İstanbul Tasarım Bianeli’nde çocukları ve gençleri Eko-Tasarım ile buluşturdu

DSCF4080İnformel Eğitim-çocukistanbul‘un hazırlayıp uyguladığı Tasarımla Büyümek – Eko Tasarım” programı, 8 hafta boyunca her gün okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrenci gruplarını Tasarım Bienali ile buluşturdu. 2 saatlik program kapsamında çocuklar ve gençler oyun ve grup çalışmalarıyla bienal, tasarım, ekolojik tasarım kavramları üzerinde düşündüler, kendileri için seçilmiş özel parkurda projeler arasında dolaşıp etkinliklere katıldılar ve ardından eko tasarım ilkelerini gözeterek kendi ürünlerini tasarladılar.
Pazar günleri ise aileler, gün boyu süren aile atölyeleri ve etkinliklerde çocuklarıyla birlikte keyifli ve nitelikli bir zaman geçirme fırsatı buldular.
 DSCF4580
İKSV tarafından 3 Kasım – 14 Aralık tarihleri arasında Galata Özel Rum İlköğretim Okulunda gerçekleştirilen 2. İstanbul Tasarım Bienali boyunca kesintisiz devam eden program, çocukları ve aileleri tema bağlantılı içeriği ile ilk kez bienalin bütünleyici bir parçasına dönüştürmüş oldu.
Görseller için  tıklayınız
Broşür için tıklayınız :Tasarımla Büyümek Broşür

 


“Şehir X”

Başka Bir Gezegende Yeni Bir Şehir

DSCF3008Şehir X projesi, hayali bir kent kurulumu öyküsü üzerinden, tasarım süreci ve 3D teknoloji kullanımıyla çocuklarda yaratıcılık ve problem çözme becerisi kazandırmayı amaçlayan uluslararası kullanım ve adaptasyon için geliştirilmiş “City X” başlıklı bir çerçeve program önerisinden hareketle İnformel Eğitim – çocukistanbul tarafından hazırlanmıştır.

“Şehir X” ile  çocukların,

  • kent/kentli diyalektiğinde temel sosyal sorunlarla ve insan odaklı bir “tasarım süreci”modeli ile tanışmalarına,
  • düşünmelerine, tartışmalarına, problem çözme ve yaratıcı somut çözümler üretmelerine,
  • teknolojiyi bu sürecin bir parçası ve çözüm aracı olarak değerlendirme ve kullanma becerilerine

katkıda bulunmak amaçlanmaktadır.

Atölye katılımcıları Şehir X sakinlerinin ilettikleri sorunları kent planlaması ve tasarım süreci adım ve ilkeleri temelinde ele alarak geliştirip tasarladıkları ürünleri 3D modellere dönüştürdüler ve 3D yazıcı ile prototiplerini ürettiler.

Desteğinden dolayı   LOGO YAN  ‘e teşekkür ederiz…

imagesFotograflar için…


 

 Çocukların İstanbul’u…

IstanbulveBen_068İnformel Eğitim-çocukistanbul tarafından, Studio-X İstanbul işbirliği ile 2014 Şubat – Mayıs döneminde gerçekleştirilen  “Çocukların İstanbul’u” atölyeleri serisi, atölye çıktılarından hareketle oluşturulan “Büyüyen Metropolde Büyümek” başlıklı bir sergi açılışı ile birlikte tamamlandı.

8 Şubat – 31 Mayıs tarihleri arasında, her Cumartesi 10.30 – 12.30 saatleri arasında Studio X’in mekanında gerçekleştirilen interaktif atölyelerde çocuklar yaşadıkları şehri keşfettiler, sorguladılar ve  yaratıcılıklarını kullanarak hayallerindeki İstanbul’u çizerek, üreterek canlandırdılar. İstanbul, çocuklar için bir laboratuvar alanına dönüştü.

 

imagesFotograflar için…      images  Videolar için…

 

 

 


İstanbul’a çocuk eli değdi!…

DSCF0270Tarih Vakfı‘nın 15 Ocak-22 Şubat 2014 tarihleri arasında Galata Rum Okulu’nda düzenlediği “Yine, Yeni: Dünya Kenti İstanbul” sergisi 23 Şubat Pazar günü “İstanbul Hayali Panayırı” ile sonlandı.

Tüm gün devam eden şenlikte, genç müzisyen ve dansçılarla “İstanbul için Çal, Söyle, Danset”, Berberyan Kumpanyası’ndan “Günbatımında Todori” adlı okuma tiyatrosu ve İnformel Eğitim – çocukistanbul’un Studio-X işbirliği ile gerçekleştirdiği “İstanbul’a Çocuk Eli Değiyor/Çocuklarla Birlikte Bir İstanbul Tasarlıyoruz” etkinliği yer aldı.

Etkinlikte her yaş grubundan çocuklar gün boyunca, grafik tasarımcı Caner Duyar’ın hazırladığı 4 mt boyutunda İstanbul grafiğini boyadılar, çizip tamamladılar ve renksiz ve boşluklarla önlerine serilen İstanbul’u kendi hayallerince rengarenk yeniden oluşturdular. Çocukların muhteşem eseri gün sonunda yine çocukların yönettiği bir açık arttırma ile Tarih Vakfı yararına satıldı.

http://www.tarihvakfi.org.tr/cms/

 

imagesFotograflar için…      images  Videolar için…